תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

בדיקות תקופתיות – המדריך המלא

המודעות ההולכת וגוברת בציבור לנושא הרפואה המונעת מביאה יותר ויותר אנשים לבקש מרופאיהם בדיקות תקופתיות. מדובר בסדרה של בדיקות רפואיות שונות אשר מומלץ לערוך במהלך החיים לצורך גילוי מוקדם ואבחון של בעיות בריאות שונות.

מרבית הבדיקות המומלצות קיימות בסל הבריאות, ולאלו שלא - קיימים גם הסדרים דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים, על ידי חברות ומשרדים ממשלתיים המעוניינים לשמור על בריאות עובדיהם, וכן במסגרת הביטוחים הפרטיים בחברות הביטוח השונות, למימון של בדיקות אלו.

ייתכן שהרופא שלך יפנה אותך לבדיקות מסוימות בהגיעך לגיל המתאים, בייחוד אם זהו רופא שהיית במעקב אצלו לאורך זמן. עם זאת, במידה והינך מעוניין לבצע בדיקה מסוימת ניתן בהחלט לקבוע תור אצל רופא ולבקש ממנו הפנייה.

בדיקות תקופתיות שמכוסות בסל הבריאות

בדיקות מומלצות מגילאי 18-40:

מדידת לחץ דם – יכולה להתבצע במכשיר ביתי או אצל האחות בקופ"ח. מומלץ למדוד לחץ דם אחת לשנתיים.

בדיקת פרופיל שומנים – בדיקת דם של שלושה סוגי שומנים:

  • "כולסטרול טוב" HDL – High Density Lipoprotein; מגן מפני מחלות לב
  • "כולסטרול רע" LDL -  Low Density Lipoprotein; גורם לטרשת עורקים שעלולה להוביל להתקף לב ולשבץ מוחי
  • טריגליצרידים - גורם לטרשת עורקים שעלולה להוביל להתקף

הבדיקה מתבצעת אצל האחות בקופת חולים. לגברים מעל גיל 35 ונשים מעל גיל 45 מומלץ לבצעה מידי חמש שנים.

ספירת דם של שלושת סוגי המרכיבים המרכזיים בדם: כדוריות דם אדומות, תאי דם לבנים וטסיות דם. רמה נמוכה של כדוריות דם אדומות מעידה על אנמיה ועשויה לנבוע מחסר תזונתי או דימום. רמה גבוהה של תאי דם לבנים עשויה להעיד על זיהום, דלקת או אלרגיה, תלוי בסוג התאים. טסיות דם חיוניות לקרישת הדם. ספירת דם נמוכה עשויה להעיד בין השאר על סרטן במח העצם.

לחץ כאן להשוואת מחירים בקליק

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה – בדיקות לחץ תוך עיני, בדיקות של קרקעית העין ובדיקות ראייה. חשוב לבצע בדיקות עיניים פעמיים כל עשור, ומגיל 40 לפחות אחת לשנתיים. ניתן לגלות באמצעותן סימנים מקדימים למחלות של גלגל העין כגון גלאוקומה, קטרקט וגידולים.

לקריאה נוספת: ביטוח ראיה במסגרת ביטוח בריאות

בדיקת צוואר הרחם – פאפ סמיר – דגימה של תאים מצוואר הרחם לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. מתבצעת אצל רופא נשים. מומלץ לבצע בדיקת פאפ אחת לשלוש שנים עד גיל 65.
בדיקות מומלצות מגילאי 40-65.

בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה – לגילוי מוקדם של סרטן המעי. מומלץ לערוך אותה מגיל 50 פעם בשנה. ניתן לקבל את ערכת הבדיקה אצל האחות או הרופא בקופת חולים. את הדגימה עצמה עורכים בבית ושולחים בדואר.

קולונוסקופיה - לנמצאים בקבוצת הסיכון לסרטן המעי בלבד - אלה שקרוב משפחה שלהם מדרגה ראשונה חלה בסרטן המעי הגס/השד/הרחם/השחלות, או במחלות מעיים דלקתיות כרוניות. מדובר בבדיקה חזותית של המעי באמצעות החדרת צינורית עם מצלמה לגילוי פוליפים (גידולים) במעי. במקרה ונמצאו גידולים הם מוצאים ונשלחים לבדיקת מעבדה. יש להתחיל לבצע את הבדיקה מידי עשר שנים, החל מהגיל בו חלה בן המשפחה פחות עשר שנים. אם נמצאו ממצאים חריגים – יש לבצע קולונוסקופיה אחת לחמש שנים ואף אחת לשנה, בהתאם להחלטות הרופא המטפל.

בדיקת צפיפות העצם – לאבחון של אוסטאופורוזיס. מומלץ להתחיל לבצע אותה החל מגיל שישים, אחת לחמש שנים.  מתבצעת על ידי בדיקה בקרני רנטגן של עצמות האמה, הירך ועמוד השדרה, המועדות לשברים אצל חולי אוסטיאופורוזיס.

אקג – אלקטרוקרדיוגרם – רישום הפעילות החשמלית של הלב, לאבחון הפרעות בקצב הלב ומחלות שונות של שריר הלב. לאנשים בריאים מומלץ לבצעה פעם אחת, מעל גיל 40. אין צורך לחזור עליה אלא אם כן מתעורר חשד לבעיה שמצריכה זאת. יש הממליצים לבצע אחת לחמש שנים מגיל 18 ואחת לשנה מגיל 40. לסובלים ממחלות לב מומלץ לבצע את הבדיקה בהתאם להוראות הרופא.

רוצים לדעת יותר? קיראו בנושא: ביטוח מיוחד לחולי לב

בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן שחלות – מומלצות רק לנשים בקבוצת הסיכון: אלה שלהן לפחות שתי קרובות משפחה שלהן בדרגה ראשונה או שנייה לקו בסרטן השחלות, או קרובת משפחה אחת שחלתה הן בסרטן השד והן בסרטן השחלות. ישנן שלוש בדיקות מומלצות: בדיקת דם אחת לשנה, אולטרסאונד וגינלי אחת לשנה, ובדיקה גנטית לגילוי הגנים שמעלים את הסיכון לחלות.

בדיקה ביוכימית של הדם – כולל תפקודי כבד. למעשנים, סוכרתיים ובעלי היסטוריה של מחלות לב במשפחה מומלץ לבצעה מגיל 20.

ממוגרפיה - לגילוי מוקדם של סרטן השד, לפני שניתן לגלותו במישוש. מומלצת אחת לשנה או שנתיים מגיל 40 בהתאם להמלצות הרופא המטפל, ובייחוד לנשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן זה.

בדיקות תקופתיות שלא נמצאות בסל הבריאות

בדיקות אלה כרוכות בתשלומים גבוהים למי שלא רכש ביטוח רפואי פרטי או ביטוח משלים באחת מקופות החולים.

לגילאי 18-40


בדיקת שיניים – בדיקה שמתבצעת כמובן אצל רופא שיניים. לגילוי עששת, מומלץ לבצע אחת לשנה. ניקוי שיניים אצל שיננית מומלץ אחת לחצי שנה.

קיראו: ביטוח שיניים - אינו כלול בביטוח הממלכתי

לגילאי 40-65

צפיפות עצם אחת לשנתיים– מומלץ לערוך את הבדיקה בתדירות זו מגיל 50, לנשים שהן או קרוב משפחה מדרגה ראשונה שלהן לקו כבר בשבר אוסטיאופורוטי, או בעלות משקל נמוך כלומר עם BMI - ציון היחס משקל-גובה- מתחת ל-19.

לגילאי 65 ומעלה


בדיקה לגילוי מפרצת באבי העורקים הבטני - מפרצת באבי העורקים גורמת לו להתנפח כמו בלון כך שדפנותיו נעשות דקות יותר. במקרה כזה ישנו סיכון לקרע באבי העורקים שיגרום לדימום פנימי מאסיבי ומסוכן שיכול בקלות להיות קטלני. הבדיקה מומלצת מגיל 65 ומעלה למעשנים ולמי שעישנו בעבר. היא מתבצעת באמצעות אולטרסאונד של הבטן.

קיראו בהרחבה על: בעיות בריאותיות בגיל הזהב

ארגומטריה – בדיקת לב במאמץ – לאבחון חסימות בעורקים הכליליים.

PSA - בדיקת דם לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, מומלצת אחת לשנתיים מגיל 50.

לסיכום

גילוי מוקדם של גורמי סיכון למחלות עשוי למנוע אותן, להציל חיים ולמנוע סבל רב. חוק ביטוח בריאות ממלכתי מעניק בדיקות רבות במסגרת סל הבריאות, הניתנות לביצוע דרך קופות החולים. עם זאת קיימות בדיקות חיוניות שעלותן גבוהה וטרם נכנסו לסל. על מנת לחסוך עלויות אלו יש לרכוש ביטוח בריאות פרטי, או ביטוח משלים בקופות החולים.

לקריאה נוספת: ביטוח למקרה של גילוי מחלה קשה

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו