תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

בעיות בריאות בגיל הזהב

החל מגיל 30, בו נמצא האדם בשיא כושרו ויכולתו הגופנית והמנטאלית, מתחילה באופן טבעי ירידה איטית בתפקודיהן של מערכות שונות בגוף.

כאשר מגיעים לגיל הזהב, מתחילים להרגיש את ההשפעה המצטברת של תהליכים אלה, כמו גם של אורח חיים לא בריא, חשיפה לחומרים מזיקים שונים במהלך החיים וחוסרים תזונתיים, וכן מתחילות להופיע מחלות שונות.

מאמר זה מכסה כמה מהבעיות הבריאותיות הנפוצות בגיל הזהב, ודרכים אפשריות למנוע אותן ולהתמודד עם השפעותיהן.

דרכים לשמירה על בריאות בגיל הזהב

בגיל הזהב ניתן ליהנות, לפעמים לראשונה בחיים, מחופש לעשות מה שתמיד רצית באמת – אבל בד בבד עם היכולת ליהנות מגיל הזהב, מקבלת השמירה על הבריאות חשיבות מיוחדת.

פעילות גופנית סדירה שמותאמת במיוחד לקשישים מחזקת את השרירים והעצמות, מצמצמת את הסיכון לשברים, פותרת ומונעת מראש בעיות של יציבה, מצמצמת את חומרתן של בעיות קרדיוסקולריות ואף מונעת אותן.

הקפדה על כך לאורך כל החיים כולל גיל הזהב יכולים לעכב התפתחות של אוסטיאופורוזיס ואלצהיימר. שחייה בבריכה מחוממת, מתיחות ותרגילי פיזיותרפיה, יכולים להקל משמעותית על דלקת פרקים ולעכב את התפתחות המחלה.

הימנעות מעישון, שתיית קפאין ואלכוהול במינונים גבוהים, מונעים גם הם החמרה באוסטיאופורוזיס. מצד שני קיימים מחקרים המוכיחים שתיית קפה יומיומית דווקא מונעת אלצהיימר ודמנציה. המינון הרצוי של שתיית קפה  כנראה אישי וייחודי לכל אדם.

לקריאה נוספת: מידע אודות ביטוח פנסיוני

אימון המוח באמצעים כמו חידות ותשבצים ולימוד יכולות חדשות, יכולים למנוע את הופעת מחלת האלצהיימר. הפעילות האחת שנמצאה כיעילה ביותר למניעת ניוון מוחי היא דווקא ריקודים סלוניים, הדורשים קבלת החלטות חדשות ללא הרף כתגובה לבן או בת הזוג לריקוד, ומלמדים אותנו להשתמש בגופנו בדרכים חדשות ולהשתמש בסוגים שונים של אינטליגנציה. 

חיסון תקופתי נגד שפעת ודלקת ריאות חשוב במיוחד למניעת מחלות אלה שנעשות מסוכנות יותר בגיל הזהב. תזונה מאוזנת וביקור אצל דיאטנית גם הם חשובות במיוחד בגיל הזהב.

על מנת למנוע החמרה באובדן העצם באוסטיאופורוזיס, יש להקפיד על צריכת סידן גבוהה על ידי תוספי תזונה ותזונה עשירה בסידן.

מחלות נפוצות בקרב בני גיל הזהב

השפעת הגיל מורגשת במיוחד במוח ובמערכת העצבים, שכן תאי עצב שמתים אינם מתחדשים, בניגוד למתרחש ברקמות אחרות. הדבר מתבטא בירידה בתהליכי חשיבה ובתפקוד החושים – בעיקר ראייה ושמיעה.

הגוף הוא כבר לא מה שהיה פעם, ומתחילים לסחוב כל מיני מחלות מציקות. הסיכון למחלות קרדווסקולריות שונות כגון אירוע לב או אירוע מוחי עולה, ומופיעות שלל מחלות חדשות שאופייניות לגיל זה:

אוסטיאוארטריטיס – דלקת פרקים או שיגרון – זוהי דלקת מפרקים כרונית, המתפתחת לאורך זמן.

היא מלווה בכאבי מפרקים הולכים ומתחזקים ובהמשך – ירידה בתפקוד המפרק והתנוונותו, חריקות במפרק והגבלת התנועה. מופיעה בדרך כלל במפרקים הנתונים לעומסים גבוהים - הברך, הכתף, הקרסול והירך.

אוסטיאופורוזיס - "נקבוביות העצם" – עקב השינויים ההורמונאליים בגיל המעבר ובהזדקנות, מופר האיזון שבין בניית העצם והריסתה, ומתרחשת ירידה במסה ובצפיפות העצם.

שליש מהנשים מעל גיל חמישים, ושביעית מהגברים מעל גיל 60 צפויים לפתח את המחלה המתבטאת בירידה בגובה, עקמומיות ביציבה - הופעת גבנונים והתבלטות הבטן - צליעה ואף נכות תמידית, ונטייה מוגברת לשברים בחוליות בעמוד השדרה, עצמות שורש כף היד וצוואר הירך, המורכבים מעצם ספוגית אשר נפגעת בעקבות המחלה.

לחץ כאן להשוואת מחירים בקליק

אלצהיימר – מחלה כרונית חשוכת מרפא המתבטאת בהרס תאי מוח, כנראה עקב היוצרות חומר בשם עמילואיד בתוכם. המחלה מחייבת גילוי מוקדם וטיפול נאות שימנע הידרדרות למצבים של חוסר תפקוד פיזי וקוגניטיבי ברמות קשות. חולי אלצהיימר מוגדרים כתשושי נפש וזקוקים לרוב לסיעוד מלא. המחלה פוגעת ב 1% מהאוכלוסייה בגיל 65 ועד 50%  מהאוכלוסייה בגיל 90.

קיראו בהרחבה על: ביטוח למקרה של גילוי מחלה קשה

אי שליטה בסוגרים – בעיה מביכה מאוד ונפוצה מאוד בגיל הזהב, שמתבטאת לרוב בדחף פתאומי להגיע לשירותים ללא יכולת להתאפק, בדליפת צרכים בעת מאמץ (כגון התעטשות) או ברגיעה,  או בחוסר תחושה של צורך ללכת לשירותים.

הבעיה יכולה לנבוע משלל סיבות – למשל החלשות וירידה בגמישות של שרירי המעי, השלפוחית והאגן, הגדלת הפרוסטטה – בלוטת הערמונית – שנפוצה אצל גברים מגיל 50, וגם הפרעות קוגניטיביות כמו דמנציה ואלצהיימר.

דמנציה – בשמה העברי, שיטיון: ההתנוונות של חלקים במוח מביאה לפגיעה בתפקודי זיכרון, למידה, קבלת החלטות ושפה שמתבטא בשלל בעיות תפקודיות, ביניהן קושי בזיהוי אנשים ושליפת מילים, בהתמצאות ובריכוז; בעיות ביכולת השיפוט; קושי בחישובים  מתמטיים פשוטים; הנחת חפצים במקומות לא נכונים (למשל להניח נעליים במקלחת ואז לשכוח היכן שמת אותם); מצבי רוח קיצוניים ושינויי אישיות.

הפעילות של מוחנו תלויה בקלט שמגיע מן החושים. כאשר קלט זה נעשה עמום ומטושטש עקב ירידה בראייה ובשמיעה, הוא משפיע גם על פעילות המוח באופן דומה. מרבית המקרים של דמנציה נגרמים בגלל מחלת האלצהיימר. ישנם סוגי דמנציה הפוגעים במערכת המוטורית ודומים לסימפטומים של פרקינסון.

פרקינסון – מחלה הנובעת מהתנוונות אתר במוח המכונה "סובסטנסיה ניגרה" – "החומר השחור" – המייצר חומר בשם דופמין שחשוב לבקרה על התנועתיות. המחלה מתבטאת בבעיות תנועה ושליטה על השרירים באזורים שונים בגוף: רעד בזמן מנוחה, קשיות שרירים וקושי להוציא לפועל תנועה.

שפעת – בגלל החלשות המערכת החיסונית, יכולה מחלת השפעת להימשך זמן רב אצל חולים בגיל הזהב ולהסתבך לברונכית ודלקת ריאות.

כיצד ביטוח סיעודי יכול לסייע לך במקרה של מחלה הפוגעת ביכולת התפקוד?

השחיקה של מערכות בגוף יכולים להתבטא בקשיים בניידות, ביכולת לשמור על היגיינה האישית וביכולות הקוגניטיביות, אשר מקשות על התפקוד ביום-יום.

כתוצאה מהידרדרות בריאותית בגיל הזהב אפשר להגיע למצב בו אין ביכולתך לבצע פעולות יומיומיות ללא השגחה ועזרה, כגון: קימה ושכיבה; התלבשות והתפשטות; רחצה; אכילה ושתייה; שליטה על הסוגרים; וניידות.

במקרים כאלה, סיכוי גדול שיהיה צורך בעזרה והשגחה צמודה שעלותן גבוהה, ומערבות בדרך כלל בשכירת עובד זר או מעבר למסגרת סיעודית בבית אבות.

רכישת פוליסה לביטוח סיעודי ותשלום הפרמיה, מבטיחות שכאשר יגיע המבוטח למצב סיעודי תכסה חברת הביטוח חלק מן העלויות, עד סכום חודשי ולפרק זמן שהוסכמו מראש.

לרוב "מקרה הביטוח" בו ניתן יהיה להפעיל את הפוליסה כולל אי יכולת לבצע שלוש מתוך ששת הפעולות שתוארו למעלה, אם כי קיימות פוליסות טובות יותר שדורשות רק אי-יכולת לבצע רק שתיים מתוך ששת הפעולות לצורך הפעלת הביטוח, וכך מגדילות את הסיכוי לכך שהביטוח אכן יסייע למבוטח בבוא הזמן.

קיראו: ביטוח מיוחד לחולי לב

דבר נוסף שיש לשים לב אליו כדי לוודא שהפוליסה אכן תופעל ביום פקודה, הוא להימנע מרכישת פוליסות מסוימות המוגדרות כפוליסות "שיפוי", אשר אינן מופעלות אלא אם כן המבוטח אושפז במוסד סיעודי.

לחצו כאן לקריאה נוספת בנושא שמירה על הבריאות בגיל הזהב

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו