תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

להפחית את הסיכון לסרטן

סרטן הוא גורם המוות מספר אחת בעולם המערבי. החדשות הטובות הן, שהוא ניתן למניעה על ידי הפחתת המגע שלנו עם גורמי סיכון לסרטן ואורח חיים בריא. מאמר זה יסקור כמה מהדברים העיקריים שיש לעשות – או להימנע מהם.

הרקמות והאיברים בגופנו מתחדשים ללא הרף באמצעות חלוקה – "לידה" – ומוות של תאים. תהליכים אלה מבוקרים על ידי מנגנונים רבים כדי לענות על צרכי הגוף. סרטן מתרחש כאשר תאים בגוף מתחילים להתחלק ולהתרבות באופן בלתי מבוקר.

תא שעבר מוטציה ב DNA הפוגעת במנגנוני הבקרה על חלוקתו, נמצא בשלב הראשון לקראת הפיכתו לסרטני. ככל שתא נמצא בשלב מתקדם יותר בתהליך הסרטני, הסיכוי להתקדם לשלב הבא הולך וגדל, דרך גידול שפיר שאינו פורץ את גבולות הרקמה שלו, עד לגידול ממאיר. לא כל תא סרטני יהפוך לגידול ממאיר – ולא אצל כל אדם. הסיבות לכך נעוצות כנראה בתורשה, כמו גם באורח החיים.

גידול ממאיר מתפשט ללא גבול באיבר שבו הוא נוצר ולתוך איברים סמוכים. זהו צבר תאים סרטניים שמתחלקים ומתרבים ללא הפסקה ואורך חייהם בלתי מוגבל, ושמתעלמים לחלוטין מהרקמות שסביבם ומהאותות שהגוף שולח להם.

ביכולתם לגייס רשת נימי דם שתזין אותם, בלעדיה הגידול לא יעבור מימדים של ראש סיכה, והם יכולים להיפרד מהגידול, לעבור לאזורים אחרים בגוף וליצור שם גידולים חדשים - גרורות.

כיצד ניתן להפחית את הסיכוי לחלות בסרטן?

שני סוגים של השפעות חיצוניות מגבירים את הסיכון לסרטן: השפעות שמעלות את הסיכוי למוטציות ב DNA והשפעות שמעלות קצב חלוקה של תאים

התרחקות מגורמי סיכון סביבתיים

בסביבתנו קיימים עשרות אלפי חומרים, רבים מהם מעשה ידי אדם, שהשפעתם על בריאותנו טרם נבדקה. הם נמצאים במזון ובמים, באוויר שאנו נושמים ובבגדים וחומרים אחרים שבאים במגע עם גופנו.

כיום ידועים אינספור חומרים מסרטנים, שרובם גורמים סיכון מוגבר למוטציות ב DNA, וחלקם מתפקדים כהורמוני גדילה המאיצים חלוקת תאים.

לקריאה נוספת:
אבחון מוקדם לסרטן

אם למנות כמה חומרים מסרטנים בולטים: דיאוקסינים מזיהום אויר תעשייתי, SLS בשמפו ובסבון נוזלי, חומרי הדברה ביתיים וחקלאיים, טפלון מכלי בישול, ועוד רבים. נגד חלקם לא ניתן לעשות הרבה – מלבד להילחם בתעשיות מזהמות או לעבור לאזור כפרי, ומאחרים ניתן להימנע ולהרחיק מביתנו.

עיון ברשימת "חומרי E" הרבים שיצרני המזון מוסיפים למזונות תעשייתיים מעובדים מעלה צבעי מאכל וחומרים משמרים רבים שידועים כמסרטנים. הפתרון? יותר אוכל גולמי, ביתי, אורגני וטבעי. אם כבר אוכלים אוכל מעובד – לשים לב למרכיבים.

קיימים גם מסרטנים טבעיים כגון אפלטוקסין, הנוצר על ידי שמרים הגדלים על אגוזים בתנאים מסוימים. כדי להימנע ממנו יש לאחסן פיצוחים ואגוזים לתקופות ממושכות בקירור בלבד.

הימנעות מעישון

מבין החומרים המסרטנים שמור כבוד מפוקפק לעשן סיגריות ומוצרי עישון אחרים. מעשנים – אקטיביים ופסיביים – שואפים לריאותיהם כמויות גדולות של חומרים מסרטנים ידועים יחד עם העשן. עישון הוא גורם המוות הראשון בעולם שניתן למניעה על ידי צעד פשוט אחד – גמילה מעישון.

לקריאה נוספת: ביטוח למקרה של גילוי מחלה קשה

שמירה על משקל גוף תקין

מחקרים הראו שאנשים שתזונתם הכילה הרבה שומן, בעלי משקל גוף גבוה וכאלה שאינם עושים פעילות גופנית, הם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן. הימנעות ממשקל יתר, ופעילות גופנית סדירה, הם בין הצעדים המקובלים להפחתת סרטן.

תזונה נכונה

צריכת פירות וירקות טריים - מלבד תרומתם לשמירה על משקל גוף בריא, הם מכילים חומרים המגנים מפני סרטן, ובהם ויטמין C, בתא-קרוטן, פרו-ויטמין A, ויטמין E וסלניום.

פירות, ירקות (בעיקר בקליפה) ודגנים מלאים מכילים סיבים תזונתיים, משפרים את פעולת המעיים וכך מניעים את תוכן המעיים ומפחיתים את משך המגע של דפנות המעיים עם חומרים מסרטנים ואת הסיכון לסרטן המעי הגס.

פיטואסטרוגנים, המצויים בקטניות, ירקות ודגנים מלאים, הם קבוצה של חומרים שצריכה מדודה שלהם נמצאה כמפחית את הסיכוי לחלות בסוגי סרטן מסוימים.

סידן - לאחרונה התגלה שמזונות המכילים סידן הם בעלי השפעה מגינה מפני סרטן. סרטן נמצא בשפע בקטניות כמו סויה, וירקות ירוקים. הוא קיים גם במוצרי חלב אבל מידת ספיגתו מהם לא ברורה.

כמו כן, החלב עצמו מכיל גורמי גדילה המאיצים חלוקת תאים אצל הוולדות להם הוא מיועד, מה גם שפרות חלב מקבלות הורמוני גדילה המגבירים עוד יותר השפעה זו. גורמים אלה מביאים להשפעה מעודדת סרטן של חלב ומוצריו ועל כן מומלץ להימנע מהם.

הימנעות מאלכוהול - צריכת אלכוהול מוגזמת מעמיסה על הכבד, שמפרק אותו, ומעלה את הסיכוי לסרטן בכבד, כמו גם בלוע ובוושט, וכן את הסיכוי לסרטן השד. מומלץ לשתות בממוצע ביום לא יותר ממנת משקה אחת – פחית בירה, כוס יין או כוסית משקה חריף.

פחות "על האש", בשר מעושן ומשומר - בשריפה של הבשר והגחלים נוצרים חומרים מסרטנים מהסוג המצוי בעשן סיגריות. אם כבר אוכלים "על האש" יש לשים את הבשר על הגחלים כשהן כבר סיימו לבעור והאפירו. בעישון של בשר נוצרים גם חומרים מסרטנים מסוג ניטרוזאמינים, כתוצאה מתהליך העישון וחומרים משמרים המוספים לבשר.

הגנה מהשמש

חשיפה מוגזמת לשמש נמצאה קשורה קשר הדוק לסוגים שונים של סרטן עור. עם זאת, חשיפה סבירה לשמש מידי יום חשובה ליצירת ויטמין D בעור – ואף נמצא קשר בין רמות גבוהות של ויטמין D בדם לשכיחת נמוכה של סרטן.

מומלץ לקרוא: פוליסות ביטוח הכוללות ביטוח למקרה מוות

כדאי להימנע משהייה ארוכה בשמש בייחוד בשעות בהן קרינת השמש חזקה – בין 10 בבוקר ל-4 אחה"צ – אבל כדי למנוע סרטן דווקא מומלץ לשהות בשמש לפחות רבע שעה מידי יום, אם אפשר בשעות בהן קרינת השמש חלשה יותר.

חשוב להקפיד על אורח חיים בריא על מנת להקטין את הסיכוי לחלות בסרטן, חשוב לדעת שכיום קיימים ביטוחים פרטיים המכסים את צרכיהם של חולי סרטן ולכן מומלץ לעשות ביטוח שכזה במידה ואתם נמצאים באוכלוסיית הסיכון לחלות במחלה.

כדאי שתזכרו שישנם ביטוחי בריאות פרטיים הנותנים מענה למקרה של גילוי מחלת הסרטן ומחלות קשות נוספות...

לקריאה נוספת: ביטוח מיוחד לחולי לב

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו