תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

סימנים לפני התקף לב

אין כמעט התקף לב שלא מלווה בסימנים בולטים ומורגשים. במחצית המקרים, מופיעים הסימנים שעות, ימים ואף שבועות לפני ההתקף.

לא כל הסימנים המפורטים במאמר זה מופיעים בכל התקף, ולעיתים הם חולפים ואז חוזרים. התקפי לב רבים מופיעים דווקא בצורה איטית והדרגתית, תלוי בקצב התפתחות החסימה בכלי הדם המספקים דם ללב.

החשיבות בזיהוי הסימנים לפני התקף לב

רבים מהסובלים מהתקפי לב אינם מזהים אותו בזמן, ועל כן מגיעים לבית החולים באיחור – או שאינם מגיעים כלל ונשארים עם התקף לב בלתי מטופל, הכרוך בפגיעה ארוכת טווח שכוללת סיבוכים ונזק בלתי הפיך לשריר הלב.

לקריאה נוספת: המדריך המלא לבדיקות תקופתיות לנשים ולגברים

כל דקה של עיכוב בהגעה לטיפול לשם פתיחת החסימה בזרימת הדם ללב, היא קריטית לצמצום הנזק לשריר הלב. כדי למנוע נמק בשריר הלב יש להגיע לבית החולים תוך שש שעות מרגע ההתקף. התקף לב שטופל בזמן יכול להסתיים בנזק מזערי בלבד.

סימנים שיכולים להעיד על בעיה בלב שעלולה להוביל להתקף לב

רשימת הסימנים כוללת כמעט כל מחוש שידוע לנו. ברור שלא צריך לרוץ לרופא עם כל סימן, אך אסור להתעלם ממחושים חדשים בפלג הגוף העליון – סרעפת, חזה, בטן עליונה – בייחוד אם מדובר בתופעה פתאומית או חריגה. יש לגשת להיבדק אצל רופא במקרים אלה, קל וחומר כאשר נמצאים בקבוצת סיכון להתקף לב.

כאבים בחזה

תלונה על אי נוחות חזקה בבית החזה – שיכולה להיות כאב לוחץ, כאב צורב או שורף, אבל לא בהכרח – ייתכן שזו תהיה תחושת לחץ, עד כדי סחיטה של ממש בלב, או תחושת משקולת שמעיקה על החזה.

סימן זה נחשב לסימן הקלאסי להתקף לב – אצל גברים, אצל נשים הוא מתרחש רק בכמחצית המקרים. לכן קורה שנשים רבות אינן מתפנות לבית החולים בזמן או אינן מאובחנות נכון, וסובלות מנזק חמור יותר כתוצאה מכך. חשיבות הסימנים המתוארים בהמשך עולה במיוחד אצל נשים.

תחושות הכאב או הלחץ שתוארו, בניגוד למצבים אחרים, נמשכות מעל מספר דקות. כאב הנמשך מעל 15 דקות במנוחה מוגדר כתסמין ברור של התקף לב. הכאב יכול להיות פתאומי או הדרגתי, ואינו ניתן להקלה באמצעות נשימה או שינוי תנוחה.

התחושה יכולה להקרין לכתפיים, לידיים, לגב, לצוואר,לאוזניים, ללסת ואפילו להתבטא ככאב שיניים חזק. הכאב מתגבר ככל שהזמן עובר. אצל נשים, דווקא הכאב המוקרן, תחושת לחץ או שריפה שמפוזרים על פני פלג הגוף העליון, אופייניים יותר מכאב שממוקד בחזה.

קוצר נשימה

קוצר נשימה פתאומי, לא כזה שמתפתח בהדרגה, או כזה שמופיע לפתע בזמן ביצוע פעולה גופנית שעד עתה לא גרמה לכך. ארבעים אחוז מהנשים שלקו בהתקף לב דיווחו על קוצר נשימה בימים שלפני האירוע.

דפיקות לב

דופק מוגבר או לא סדיר, לא כאלה שמופיעים כתוצאה מחרדה או באופן רגיל כתוצאה ממאמץ, אלא דפיקות לב שמופיעות ונעלמות באופן פתאומי.

הפרעות בקיבה – צרבות, בחילות והקאות.


בעיות עיכול חמורות או בחילות חריגות עשויות להיות סימן מקדים להתקף לב. במקרה זה לא מדובר בתלונה של מערכת העיכול.

כשהכאב שתואר מלווה בבחילות או הקאות זהו חיזוק לכך שמדובר בהתקף לב. צרבת היא סימן אופייני יותר אצל נשים, בשילוב בחילה והקאות.

בצקות

נפיחות ובצקת ברגליים כתוצאה מאי ספיקת לב. בעוד שבצקת רגילה לרוב בולטת יותר בצד אחד של הגוף, הרי שבצקת הקשורה להתקף לב מופיעה לרוב בשתי הרגליים במידה שווה ומלווה בקוצר נשימה.

כיחלון

כיחלון  שאינו נובע מקור. הסימן הברור ביותר לכך היא שהכיחלון מופיע באזור שאינו חשוף לקור: בצד הפנימי של השפתיים ושל הלחיים, בלשון ובלחמית – החלק הפנימי של העפעף.

עייפות

עייפות קיצונית חריגה בימים או בשבועות שקדמו להתקף מאפיינת 70 אחוזים מהתקפי הלב הנשיים. לרוב לא מדובר בעייפות שנמשכת מהקימה בבוקר לאורך היום, אלא בעייפות קשה שהולכת ומידרדרת למצב של תשישות גופנית, עד כדי קושי ללכת ולזוז או לבצע פעולות פשוטות.

חוסר שינה

חוסר שינה בימים או בשבועות שלפני ההתקף, דווח אצל כמחצית הנשים שלקו בהתקף לב.

הזעה

זיעה קרה או הזעה מוגברת במצח ובכל הגוף – גם בגב ובכפות הידיים והרגליים. עוד סימן שמחזק את ההערכה שמדובר בהתקף לב, בשילוב עם סימנים אחרים.

שיעול

שיעול טורדני, יכול להיות אופייני יותר להתקפי לב אצל נשים.

שפעת

שבועיים עד חודש לפני ההתקף - דווחה אצל כמחצית ממקרי התקף הלב האצל נשים.

סחרחורת

סחרחורת קיצונית עלולה להצביע על התקף לב. כארבעים אחוזים מהנשים דיווחו על סחרחורת לפני התקף לב.

חרדה לא מוסברת

עם כל הסימפטומים של התקף חרדה – "משהו רע קורה לי". עוד סימן שמאפיין בעיקר התקפי לב אצל נשים. רובן מתייחסות אליו כאל התקף חרדה רגיל, ולכן אינן ניגשות לטיפול.
בדיקות שיש לבצע כיש סיכון להתקף לב

לקריאה נוספת:
פוליסות ביטוח הכוללות ביטוח למקרה מוות

כל הסימנים הנ"ל יכולים להעלות חשד להתקף לב, אבל רק בדיקה בבית חולים יכולה לאבחן התקף לב בביטחון ובמדויק. הבדיקה המיידית והשכיחה היא א.ק.ג. - בדיקת הפעילות החשמלית של הלב שיכולה לתת אבחון מיידי לגבי סימנים של התקף לב או פתולוגיה אחרת של הלב.

א.ק.ג. יכול לפספס לפעמים, למשל במקרים של חולה עם תלונות על מחושי בטן שנובעים מעווית בעורק. בדיקת דם לאנזימי לב – בודקת אם אנזימים משריר הלב שוחררו אל הדם, סימן בדוק להתקף לב. החדרת צנתר לעורק ביד או ברגל יכולה לשמש להזרקת חומר ניגוד להדגמת זרימת הדם בלב.

חשוב שתדעו כי קיים היום בשוק ביטוחי הבריאות הפרטיים ביטוח בריאות מיוחד לחולי לב, מומלץ לקרוא ולהתעניין בנושא, בעיקר אם קיים חשש מבעיות בעתיד....

לקריאה נוספת: טיפים לשמירה על בריאות הלב

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו