תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

חולה סיעודי מורכב

התדרדרות מצב רפואי של אדם הינה שלב קשה לחולה ולמשפחתו. התופעה קיימת בכל מעגל החיים, החל מתינוק שנולד עם בעיה רפואית, דרך מחלות קשות ותאונות המתרחשות במהלך החיים והיא שכיחה במיוחד אצל קשישים.

למשרד הבריאות קיימים נהלים ותקנות שמטרתם לתת לחולה הסיעודי המורכב את הטיפול לו הוא זקוק על מנת לאפשר איכות חיים מיטבית לו ולמשפחתו.

מי הוא החולה הסיעודי המורכב?

ניתן להגדיר את מצבו של חולה כסיעודי מורכב, כאשר הוא זקוק לעזרה מלאה בביצוע פעולות יום יום כגון ניידות (בהליכה או עם אביזר עזר מתאים), אכילה, היגיינה (לרבות רחצה ושימוש בשירותים), התלבשות ושליטה על סוגרים ובנוסף לכך הוא גם זקוק להשגחה ולטיפול רפואי וסיעודי קבוע.

דוגמאות לכך הן חולי דיאליזה מסוימים, חולים עם פצעי לחץ עמוקים, חולים אשר מקבלים עירוי תוך ורידי ממושך כגון חולים אונקולוגיים, חולים מונשמים או שנזקקים לטיפולים נשימתיים תכופים וחולים שמצבם הרפואי אינו יציב.

למידע נוסף: ביטוח סיעודי של קופות החולים וביטוח סיעודי פרטי

מי שאמון על קביעת המצב הרפואי הינם הגורמים הרפואיים בקהילה: אחות קופת חולים בה מבוטח החולה האחראית על תחום טיפול בקהילה תבדוק את החולה לאחר מכן, בשילוב עם מידע מגורמים כגון בית חולים בו אושפז החולה וחוות דעת של רופא מומחה, תמליץ במקרה הצורך על טיפול סיעודי מורכב לחולה.

כיצד מתבצע הטיפול בחולה סיעודי מורכב?

הטיפול בחולה הסיעודי המורכב יכול להינתן לו בביתו או באשפוז במוסד סיעודי מתאים. ההחלטה על אופן הטיפול המיטבי היא של הגורמים הרפואיים בשילוב עם רצון החולה ומשפחתו.

  • טיפול בית בחולה הסיעודי המורכב -  באם קיימת תמיכה משפחתית, יכול החולה הסיעודי המורכב להישאר בבית ולהיעזר בקרובי משפחה או בשרותיו של מטפל צמוד. בנוסף לכך הוא יהיה זכאי לקבל טיפולים מן היחידה לטיפול בית של קופת החולים בה הוא מבוטח ובהם: ביקור אחות, ביקור רופא, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת ועובד סוציאלי. בנוסף זכאי החולה לביצוע התאמות דיור.

  • טיפול בחולה הסיעודי המורכב במסגרת אשפוז – קיימים מוסדות אשפוז ובתי חולים, ציבוריים ופרטיים, בהם מחלקות ייעודיות לטיפול סיעודי מורכב, שם מקבל החולה את כל הטיפולים הרפואיים להם הוא נזקק וכן סיוע בכל פעולות היום יום והשגחה צמודה. החולה ומשפחתו רשאים לבחור את המוסד המתאים להם מתוך רשימת מוסדות מורשים של קופת החולים בה מבוטח החולה.
     

כיצד ממומן הטיפול בחולה הסיעודי המורכב?

האחריות למימון הטיפול בחולה הסיעודי המורכב היא ברובה על קופות החולים ומקצתה על החולה ומשפחתו.

קיראו בהרחבה על:
ביטוח סיעודי של קופות החולים

כאשר החולה הסיעודי המורכב מטופל במסגרת אשפוז במוסד סיעודי, על החולה ומשפחתו לממן את הטיפול בסכום שעומד כיום על 119 ₪ לכל יום אשפוז.

את הסכום הזה ניתן לממן באמצעות ביטוחי בריאות רפואיים משלימים או פרטיים שיש לחולה. חולה סיעודי מורכב שנשאר להתגורר בביתו יכול להיעזר בגמלת חוק סיעוד למימון טיפול אישי בבית.

הסכום לו הוא זכאי, אינו מכסה עלות מטפל צמוד ועל החולה ומשפחתו להשלים את הסכום מכיסם או באמצעות ביטוחים משלימים או פרטיים. הטיפולים הרפואיים, יינתנו לו כאמור מהיחידה לטיפולי בית, ללא עלות נוספת.

חשוב לציין שקופת החולים אינה יכולה להתנער מאשפוז של חולה סיעודי מורכב שאינו מסוגל לשלם את חלקו במימון האשפוז, או שאין לו משפחה שיכולה לעשות כן, או שמשפחתו מסרבת לכך.

על קופת החולים לשאת בנטל התשלום ובמקביל, אם היא מוצאת לנכון, לתבוע את החזר ההשתתפות העצמית מן הגורמים הרלוונטיים: משרד הבריאות, משפחת החולה או חברת הביטוח.

לקריאה נוספת: מידע אודות ביטוח פנסיוני

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו