תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

תרמת איברים? מגיע לך פוליסת ביטוח בריאות חינם!

בשנת 2008 הועבר בכנסת חוק "השתלת איברים" התשס"ח. חוק זה בא להסדיר תרומות איברים הן מן המת והן תרומת איבר שעושה אדם בחייו, למשל מי שמחליט לתרום אחת מכליותיו לשם הצלת חייו של חולה ששתי כליותיו אינן מתפקדות עוד ושללא השתלת כליה ימות.

בימים אלו (2009) אושרה בקריאה טרומית בכנסת ישראל הצעת חוק, לפיה תורמי איברים יתוגמלו בפוליסת ביטוח בריאות חינם. זאת, כמובן, על מנת לעודד תרומות.

בארץ, בעיקר בגלל חוסר הפרדה מוחלטת של דת (היהודית) ממדינה, כל נושא השתלות איברים הוא רגיש. למשל רק כ 8% מהאוכלוסייה חתומים על כרטיס "אדי", המציין כי הם מוכנים שאיבריהם ישמשו לצרכי השתלה אם יגיעו למצב של מוות קליני, כאשר הממוצע למדינות מפותחות עומד על כ - 15%.

תרומת איברים מן החי פשוטה אולי מבחינה הלכתית, הדת היהודית מעודדת לפעול להצלת חיי הזולת אם אינך גורם למותך שלך, אך רגישותה גדולה הרבה יותר בשל סכנת סחר באיברים.

לפיכך נוסח החוק בזהירות יתרה בכל הנוגע לתרומת איברים מן החי כך שיוענקו ההטבות וההכרה שזכאי לה מי שמבצע צעד מרחיק לכת שכזה ותורם מגופו על מנת להציל אחר ממות (למשל אדם התורם ריאה לשם הצלת קרוב משפחה כגון אב, אם, אח, אחות) מבלי שיעודד כהוא זה את התופעה הנוראית של "סחר באיברים".

קראו על: ביטוח למקרה של גילוי מחלה קשה

החוק אמור היה להקנות ביטוח בריאות ממלכתי חינם לתורם איבר בחייו לתושב הארץ אך בשל הסתייגות של הרגע האחרון, מצד משרד האוצר, הטבה זו לא נכללה בו.

כעת עברה בקריאה טרומית הצעת חוק, של ח"כ אריה אלדד, הבאה לתקן חסר זה ולהקנות פטור מתשלום ביטוח רפואי ממלכתי לתורם איבר בעודו בחיים.

תרומות איברים

הרפואה המודרנית עוסקת זה זמן רב בפיתוח הטכנולוגיה המאפשרת החלפת איברים, חלקי איברים או רקמות אשר אינם מתפקדים. השם הכולל להליכים רפואיים מאיין אלה הוא "השתלת איברים".

כיום ניתן לבצע סוגים רבים של השתלות, בחלקן מושתלים איברים מלאכותיים, כגון קוצבי לב או מפרקים מלאכותיים, יש ומושתלות רקמות מן החולה עצמו, למשל בהשתלת עור. סוג נוסף של השתלות שאיין מערב תורם הוא השתלה של רקמות ממין אחר של בעל חיים.

לקריאה נוספת: ביטוח תוחלת חיים

עבור השתלות של איברים / חלקי איברים מאדם לאדם יש צורך בתורם. איין אפשרות להשתיל איבר הנלקח מגופו של אדם מת, בגוף מת לא קיימת עוד אספקה של חמצן דרך מחזור הדם ורקמות אשר אינן  מחומצנות אפילו למשך זמן קצר (משך זמן זה משתנה בין סוגי רקמות שונים) מאבדות את חיותן ולא יחזרו עוד לתפקד.

לפיכך תרומת איבר תיתכן מאדם המת מוות קליני, זאת אומרת שמוחו מת אך ניתן עדיין לקיים זרימת דם בגופו ע"י הפעלת ליבו וריאותיו באמצעות מכונות. האפשרות הנוספת היא כמובן תרומה של איבר מאדם חי.

הלכי השתלת איבר רבים מכוסים במסגרת ביטוחי בריאות שונים כך שחולים הזקוקים להם יכולים להרשות אותם לעצמם למרות עלותם הגבוהה. הבעיה היא לרוב מציאת איבר מתאים להשתלה.

התאמת איבר להשתלה

נדרשת התאמה מינימאלית במגוון פרמטרים כדי שלאיבר מושתל יהיה סיכוי לתפקד כהלכה בגופו של מי שבגופו הוא מושתל. מסוג הדם, נוגדנים תגובתיים ועד גודל פיסי ועוד. סיבה זו חוברת לבעייתיות בנכונות לתרום (המתוארת לעיל) ולקיומו של "חלון ההזדמנויות" צר לשם שימוש באיברים להשתלה מאדם המת מוות קליני.

התוצאה היא שחולים רבים הזקוקים להשתלה נאלצים להתמודד עם תקופת המתנה מורטת עצבים עד שימצא עבורם איבר מתאים. חולים רבים אף נפטרים במהלך המתנה זו.

לקריאה נוספת: ביטוח למקרה מוות

ההתאמה המרבית שניתן להגיע אליה היא לרוב ביין מי שחולקים גנים זהים. כך למשל השתלת הכליה הראשונה בעולם הייתה של כליה מתאום זהה לאחיו. כך קורה לעיתים כי בן משפחה מרגיש כי הוא יכול לתרום איבר מגופו להציל אדם יקר לו.

תרומה שכזו, הנעשית מתוך מניעים טהורים וראויים להערכה איין ספק שראוי להוקירה ושהמדינה תכיר בתורמים כאלה ותסייע בידם בדרכים העומדות לרשותה.

ביטוח בריאות ממלכתי חינם, לפחות לתקופה מוגדרת, תבטיח כי תורם כזה לא יצטרך לחשוש שיזדקק בגין תרומתו לסיוע רפואי שלא יוכל לממנו.

להשוואה חכמה של מחירי ביטוח בריאות, לחץ כאן: ביטוח בריאות

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו