תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

הרפורמה של ברק אובמה בנושא ביטוח בריאות

ב-22 במארס 2010, לאחר דרך חתחתים ארוכה ומייגעת וכשכבר נדמה היה שזה לא יקרה, רשמו ברק אובמה והמפלגה הדמוקרטית ניצחון הסטורי: בית הנבחרים האמריקאי אישר ברוב זעום את הרפורמה בנושא ביטוח בריאות לתושבי ארה"ב..

בכך נסללה הדרך עבור מיליוני אמריקאים לביטוח בריאות בר-השגה ולתיקון של עיוות חברתי ארוך שנים בארה"ב. 

הרפורמה בביטוח הבריאות בארצות הברית מהווה סלע מחלוקת עיקש בין המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית זה שנים רבות.

מתחילת כהונתו של אובמה כנשיא, בינואר 2009, ליוותה אותו ההבטחה להצליח במקום שבו נכשלו קודמיו הדמוקרטים – לבצע רפורמה כוללת במערכת הבריאות האמריקאית, הידועה לשמצה.

מהי הרפורמה בנושא ביטוח בריאות, על מי היא משפיעה ולמה היא מעוררת התנגדות כה עזה?


בארה"ב, בניגוד לישראל למשל, אין ביטוח בריאות ממלכתי. כלומר, אין קופות חולים אשר כל האזרחים משויכים לאחת מהן וזוכים לקבל בהן טיפול תמורת סכום סמלי.

אמריקאי המבקש לדאוג לעצמו לביטוח בריאותי צריך לעשות זאת באופן עצמאי באמצעות חברה פרטית. במקומות עבודה רבים מספקים לעובדים ביטוח רפואי, אך העובדים מאבדים את הביטוח כשהם עוברים מקום עבודה.

מכיוון שמדובר במגזר פרטי לחלוטין, הוא פועל על-פי שיקולים כלכליים גרידא, והתוצאה היא עלויות גבוהות מאוד עבור המבוטחים ואנשים רבים מאוד שאינם יכולים להרשות לעצמם ביטוח רפואי.

רפורמת הבריאות של אובמה אמנם לא מחילה בארה"ב ביטוח בריאות ממלכתי, אבל מכניסה שיפורים משמעותיים למסגרת הקיימת.

עם מי מיטיבה הרפורמה בנושא ביטוח בריאות?

אובמה החליט להטיל הגבלות על חברות הביטוח הרפואי ופיקוח ממשלתי הדוק על פעילותן. במסגרת זו, יאסר על החברות לסנן מבוטחים בהסתמך על מצבם הרפואי בעבר או על הכנסתם ולשלול ביטוח ממבוטח שמצבו הבריאותי הורע.

כמו כן, גובה הפרמיות שיוכלו החברות לגבות ממבוטחים פרטיים וממעסיקים יוגבל. במקביל, תורחב הפעילות של תוכנית הביטוח לאוכלוסיות החלשות ביותר, שאינן יכולות להרשות לעצמן ביטוח רפואי הולם. מדובר בביטוח חלקי ולא לגמרי מספק, אך גם זה יותר טוב מכלום.

לקריאה נוספת: ביטוח בריאות לפי מודל ה-nhs האנגלי

כתוצאה מכך, הרפורמה תיטיב בעיקר עם שכבות הביניים – אלה שזוכים לביטוח רפואי מהמעסיקים או באופן פרטי.

הללו – וגם המעסיקים, הכורעים תחת נטל התשלומים לחברות הביטוח – ייהנו מפרמיות נמוכות יותר. מי לא ירגיש שינוי משמעותי? השכבות החלשות, אלה שלא מועסקים כלל או מועסקים בשכר נמוך ואינם זוכים לביטוח רפואי ממקום העבודה. הללו יצטרכו להמשיך ולהסתמך על הביטוח המיוחד לקבוצה זו.

מה טוענים המתנגדים לרפורמה של אובמה?

הרפובליקנים בקונגרס טוענים לאורך השנים כי רפורמה במערכת הבריאות תוביל להלאמתה ותגדיל את הגירעון הממשלתי. במיוחד מתנגד הימין האמריקאי לביטוח ממלכתי שיפעל במקביל לחברות הפרטיות.

לקריאה נוספת בנושא ליחצו:  ביטוח לתושב חוזר / עולה חדש

מדובר במחלוקת כלכלית ואידיאולוגית. במישור הכלכלי נמצאת דאגה לרווחיותן של החברות, שיוגבלו בגביית הפרמיות ובסינון המבוטחים. במישור האידיאולוגי נמצא הרצון לשמור על עצמאות מוחלטת בפעילות ללא התערבות המדינה, כפי שהיה עד כה.

הרפובליקנים, הנושאים בגאון את דגל השוק החופשי, מתנגדים בעיקרון לכל מעורבות ממשלתית בסקטור הפרטי, גם הבריאותי.

לשיטתם, המערכת הקיימת מעניקה לאזרחים (שיכולים להרשות לעצמם) חופש בחירה מוחלט בנוגע לשירותים רפואיים, וזה הדבר החשוב מכל. העובדה שעשרות מיליוני אמריקאים לא מבוטחים כלל ורבים סובלים מהתעמרות מתמדת של חברות הביטוח אינה מהווה עילה לשינוי ההמצב, לדעתם.

לקריאה נוספת: ממשלת ארה"ב פתחה אתר אינטרנט מיוחד לרגל הרפורמה

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו