תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

חברת ביטוח הסנה - עבר והיסטוריה ביטוחית

נהוגה התפיסה בקרב מבטחים או הדבקות באמונה המסורתית, לפיה ענף הביטוח תקפידו למלא שליחות חברתית ממש של סיוע הדדי, בהיותו מכשיר סוציאלי לתמיכה וסיוע, כשעובדיו אוהבי אדם הם. באופן אורגני כמעט אם כן, חברות הביטוח בראשית דרכן בישראל לא נקראו חברות "ביטוח" כי אם חברות לאחריות ולביטחון.

ידועות למשל יהודה, מנורה וגם הסנה, שנקראה בתחילת דרכה "הסנה חברה ארץ ישראלית לאחריות בע"מ". תפיסתן העקרונית של החברות לביטחון הייתה של אחריות חברתית ולאומית.

יש לזכור כי ענף ביטוח הבריאות והחיים עוטה את בגדיו המודרניים רק החל מהמאה השמונה עשרה בבריטניה ובארה"ב, ובישראל הענף היה מוכר בסך הכל מתחילתה של המאה העשרים.

ישנן חברות שנוסדו ופותחו על ידי סוכני ביטוח שהיו פעילים לפני כן באירופה, כמו החברה להכשרת היישוב, וישנן חברות שנוסדו ממניעים ארגוניים-חברתיים, כמו חברת הסנה שנוסדה ביוזמת ארגון ההסתדרות הסוציאליסטי, כחלק ממגמה כללית לקדם את רעיונותיו על ידי הקמת גופים כלכליים המאגדים עובדים השותפים לחזון הסוציאליסטי העברי.

ואולם רובן המכריע של חברות הביטוח הראשונות בישראל ביטחו בתחילת דרכן מבוטחים זרים, עם עלייתם של העולים היהודים מאשכנז שהביאו את בשורת הביטוח ארצה, כאשר כיום פעילותן המרכזית של רוב חברות הביטוח בישראל הינה מקומות בעוד הן מפעילות ביטוח משנה בחוץ לארץ.

מעניין לציין שעם מקימי ומפתחיו הראשונים של ענף הביטוח הישראלי נמנים שמות מוכרים וחשובים כמו מאיר דיזנגוף, שהיה בעלה של נציגות מבטחים אנגליים וכן שימש כנשיא כבוד לחברת הללויד ששמה שונה מאוחר יותר לשמשון; זאב ז'בוטינסקי שכיהן כסגן נשיא וגזברה של החברה יהודה ואף שאול שטרניחובסקי שהיה מקושר אליה גם כן.

קשר נוסף בין שמות גדולים לחברות ביטוח הוא מקומו המסוים של חיים נחמן ביאליק, שחברת מגדל קיבלה את שמה ממנו, חברה שהוקמה כתוצאה ישירה מעליית הנאצים בגרמניה ופעלה בה יחד עם חברות ביטוח מקומיות עד שבהחלטת מקימיה (הלפרין וארהרד) עלתה ארצה.

לדעת קצת יותר על החברה...

הסנה, שבשיא פעילותה היתה לחברת הביטוח הגדולה והמצליחה בישראל (בשנות השמונים של המאה העשרים), נולדה אפוא כתוצר אידיאולוגי אסטרטגי של ארגון ההסתדרות, יחד עם גופים כלכליים נוספים שהקימו בשנות העשרים והשלושים (הסנה הוקמה בשנת 1924).

במקור שמה היה אמור להיות חיים – קופת אחריות לביטוח חיים בשילוב עם רכישת הזכויות של חברת הסנה הקיימת, כשמקורות המימון היו יהודיים מארה"ב ומקומיים גם יחד. במלחמת העצמאות היה לה תפקיד מרכזי שכן היא ביטחה שיירות רכב עולות לירושלים בעת המצור.

לקריאה נוספת: פוליסות ביטוח בריאות של אורנים

בשנות השבעים נקטה בטקטיקות שיווק אגרסיבי וניסתה את מזלה בשוק הבינלאומי – החלטה שהייתה מכרעת לרעתה למצער ויש אומרים שתרמה או אף הביאה למפלתה הסופית בתחילת שנות התשעים.

עד שנות השמונים כחמישים אחוזים משוק הביטוח היו בידה והיא כללה סוכניות ביטוח גדולות וחברות ביטוח כ-בידרמן (הכשרת היישוב), החברה הישראלית לביטוח משנה ועוד -  אך חוסר שליטתה המלאה בנעשה תחת פעילותה בחו"ל או בארץ הביא לקושי בקרתי כולל ובהדרגה להפסדים משמעותיים עד שבשנת 1992 היא נסגרה רשמית בעקבות פשיטת רגל, וחברות הביטוח כלל ו-מגדל קבלו לידן את הפוליסות שלה. אירוני הוא ששנה לפני הסגירה הסופית היתה הסנה הראשונה בביטוח כללי ושניה בתחום ביטוח חיים.

למצער התגלה בדיעבד בבדיקת ארכיון החברה כי בעיקר בדרגים הגבוהים המגמה הניהולית הפכה לחסרת אחריות ומסועפת מידי, בין היתר על ידי העסקת כוח אדם רב מידי והוצאות כספיות לא פרופורציונליות.

קיראו על: חוק ביטוח בריאות ממלכתי

אולם עד היום חלוקות הדעות באשר לסיבות לכשלונה של החברה כאשר יש האומרים כי עסקי ביטוח המשנה בחו"ל הם שהביאו לקריסה, בעוד יש אלו הסוברים כי שיקוליה האסטרטגיים - כלכליים של החברה היו מוטעים כאשר לכאורה היא קבעה את מחיריה על בסיס שיקולי רכישה ולא לפי כדאיות.

לקריאה נוספת: מידע על הנחות בביטוח בריאות בחברות השונות

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו