תפריט
מי צריך ביטוח פרטי
אובדן כושר עבודה אחריות לרופאים ביטוח חיים ביטוח למאמני כושר ביטוח משפחתי ביטוח סיעודי ביטוח פנסיוני ביטוח תרופות בני גיל הזהב בריאות הנפש השתלות איברים חולי לב חולי סרטן לבטח את הראיה לדאוג לבעלי החיים ליקויי למידה לשמור על הילדים מחלות קשות מקרה מות נסיעות לחו"ל ספורטאי מקצועי וחובב עובדים זרים עולה חדש / תושב חוזר רשלנות רפואית שומרים על השיניים שירות בריאות נוסף – שב''ן תאונות אישיות השוואת מחירים בקליק

ביטוח בריאות לילדי עובדים זרים בארץ?

הצעת החוק המבטיחה שירותי בריאות גם לילדי הזרים אמנם עברה קריאה טרומית בועדה – אך הממשלה עדיין מתנגדת בנחרצות, קופות החולים לא מתלהבות מההצעה ואפילו יוזמת ההצעה כנראה מבינה כי היא זקוקה למקצה שיפורים.

אז מהם סיכוייה של הצעת החוק לקרום עור וגידים?

בשבוע שעבר אושרה בקריאה טרומית וראשונה הצעת החוק המבטיחה שירותי בריאות לילדי הזרים שאינם תושבים. לכאורה, הצעת חוק מהפכנית.

ההצעה, ביוזמת חברת הכנסת תמר גוז'נסקי, קובעת כי ילד שנולד בארץ או נמצא בה מעל לשלושה חודשים יהא זכאי לשירותי בריאות ממלכתיים, אף אם אינו תושב.

לקריאה נוספת: ביטוח בריאות ממלכתי פשוט לא מספיק

עם זאת, ולמרות ההצלחה של הצעת החוק בועדת העבודה והבריאות של הכנסת, הדרך לשירותי הבריאות לילדי הזרים עדיין ארוכה ומפותלת.

נראה, אפוא, כי הדיונים המקדמיים בכנסת הם אך ורק יריית הפתיחה למרתון מפרך בדרך לחקיקה שתסדיר הנושא ותאפשר ביטוח בריאות ממלכתי לילדים העובדים הזרים במחוזותינו.

ללכת עם להרגיש בלי

מדינת ישראל ניסתה בעבר להסדיר את נושא הביטוח לילדי העובדים הזרים. בשנת 2001 הפעילה המדינה הסדר מיוחד עם קופות החולים המאפשר לילדי העובדים הזרים ביטוח בתשלום.

לטענת יוזמי ההצעה, ההסדר עם קופות החולים לוקה בחסר: ההסדר תלוי אך ורק ברצון ההורים, כרוך בתשלום קבוע וגבוה (ללא מנגנוני פטור או הנחות) ולא מציע פתרון לקטינים השוהים בישראל בגפם.

בשל ליקויים אלו, החליטו היוזמים, להגיש הצעת חוק אשר תקבע זכאותם של של ילדים הנמצאים בארץ, ללא קשר למעמדם החוקי של הוריהם, ליהנות משירותי בריאות, ללא אפליה לעומת ילדים תושבי הארץ.

קיראו בהרחבה על: ביטוח בריאות לעובדים הזרים החוקיים בישראל

המתנגדים נערמים

אישור הצעת החוק בקריאה ראשונה בוועדת השרים היא אמנם צעד לכיוון שירותי הבריאות לילדי הזרים, אך הדרך עוד מפרכת ומפותלת. אבן הנגף המשמעותית בפני הצעת החוק היא הממשלה אשר מתנגדת להצעת החוק בנחרצות.

בראש וראשונה, טוענת הממשלה, לא בכדי גיבשה המדינה הסדר מיוחד עם קופות החולים אשר יאפשר לילדי הזרים לרכוש ביטוח רפואי ויש להעדיף ולאמץ הסדר זה בטרם פונים לחקיקה. במסגרת ההסדר אמורה המדינה להוציא מכרז למתן שירותי בריאות לילדי הזרים.

בנוסף, קטגורים נוספים להצעת החוק המדוברת הן קופות החולים אשר שפכו מים צוננים על נוסח ההצעה. לפי ניסוחו של החוק המתגבש, לא רק ילדי העובדים הזרים צפויים לקבל שירותי בריאות מהמדינה, אלא גם אלפי ילדים פלסטינאים ואף תיירים רנדומליים אשר שוהים בישראל מעל לשלושה חודשים.

"לא זו כוונת המשורר" טענו גורמים בקופות החולים השונות. "יש לבדוק ניסוח החוק, על מנת שלא להעמיס ולגרום לקריסה במערכת שירותי הבריאות". החוק, כך נטען, גם עלול להוביל למגפת הסתננויות לגבולות המדינה.

קיראו גם על: הרפורמה של ברק אובמה בנושא ביטוח בריאות

ביטוח בריאות לילדי עובדים זרים – מציאות או אגדה?

קשה להאמין כי תמר גוז'נסקי, יוזמת הצעת החוק מטעם מפלגת חד"ש, תצליח להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית, במתכונתו הנוכחית. לקראת קריאות אלו, הממשלה ודאי תפעיל מחבשי לחצים על מנת למנוע אישורה.

גוז'נסקי כבר הצהירה בדיוני הועדה כי היא פתוחה לבחון הצעות להסדרים נוספים בנושא וככל הנראה גם היא עצמה מבינה שבמתכונת הנוכחית ועם התנגדותה העזה של הממשלה להצעה – הדרך לנחלתה עדיין רק בראשיתה.

לקריאה נוספת באתר: מהו למעשה סל שירותי בריאות?

ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו!

השאר את פרטיך ונציגנו יחזרו אליך תוך 24 שעות

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו
ttt

קבל הצעה משתלמת עכשיו

פנה/י אלינו
ותתחיל/י לחסוך כסף
פנה/י עכשיו
לבדיקת תנאי הביטוח
* פרטיותך חשובה לנו